יהב הפקות
phone3, phone, contact, telephone, support, call
למידע, ייעוץ או הצעת מחיר
יובל רווח:
052-366-8886
הפקת סרט 'חיים שכאלה': סרט לתיעוד סיפור חיים של קרוב משפחה
 

ספר לתיעוד סיפור חיים- מזכרת חשובה!

בשנים האחרונות ראינו יותר ויותר אנשים שהחליטו לתעד את סיפור חייהם של קרוב משפחה יקר, כגון סבא שהגיע לגיל 90, או אמא שהגיעה לגיל 80, בספר שנכתב עבורם. בכאלה הפקות, פונים לחברה שמתמחתה בכתיבת סיפורי חיים, מקיימים מספר מפגשים בין כותב הספר לבין גיבור הסיפור עבורו רוצים לכתוב את הספר. ברוב המקרים, כותב הספר מתחקר את אותו אדם במהלך הפגישות, מקליט את השיחות ביניהם, ואחריי מספר חודשים מקבלים סיפור שכתוב בצורה נהדרת, על ידי אדם שיודע לכתוב ולספר סיפור. 

אין ספק, זו מזכרת נהדרת מאדם קרוב לליבנו, ולכן ישנן די הרבה חברות שמספקות כאלה ספרים עם סיפורי חיים. הבעיה העיקרית, מעבר לעלות הפקה של כזה ספר שהיא מאוד יקרה, זה שהסיפור חיים מעובד בצורה כזו שיהיה מעניין, כמו בכל ספר עלילתי. לצערי כבר שמעתי כמה ילדים שתכננו לכתוב 'עץ משפחתי' עבור עבודה לבית הספר, וטענו שהסיפור של סבא נשמע כמו: אגדות אלף לילה ולילה. קשה להאמין שהסיפורים אכן אמיתיים, בעיקר כי עובדו בכדי שיהיו מעניינים. 

 

הפקת סרט 'חיים שכאלה'- סרט שמתעד סיפור חיים- הכי אמיתי שיש!

בדיוק את בעיית האמינות של סיפור החיים שמוצג בספרים, סרטי 'חיים שכאלה', או סרט סיפור חיים באו לפתור. בהפקת סרט 'חיים שכאלה' הסיפור מסופר בלייב על ידי האדם שעבורו מבצעים את הסרט, במילים שלו מול מצלמת הוידאו, או על ידי סיפורים שמספרים למצלמה חברים וקרובי משפחה של גיבור הסרט. יכול להיות שחלק מהדברים המסופרים קצת 'מיופים' על ידי מי שמציג את הסיפורים מול המצלמה, אבל הם עדיין נשמעים מאוד אמינים, כי מסופרים בוידאו, שזה הכי אותנטי. אין כותב סיפורים שמסגנן ומייצר סיפורי גבורה שלא היו ולא נבראו, העיקר שהסיפור יהיה מעניין. כאן הכל מגיע ממקור ראשון, בלי סגנון. הכי אמיתי שאפשר!

בנוסף, עלות הפקת סרט סיפור חיים נמוכה משמעותית, בוודאי ביחס לעלות הפקת ספר סיפור חיים, וכמובן ביחס לעלות השכפול וההפצה לכל המשפחה של סרט סיפור החיים, ביחס לעלות הדפסת עותקים רבים של הספר. 

ואים רוצים לשמר את המורשת של האבא/אמא/סבא/סבתא, ולהנחיל אותה לדורות הצעירים, שפה קולנועית הרבה יותר מתאימה לדור הצעיר, שקורא פחות ופחות, ונמצא במסכים רוב הזמן. סרט ידבר אליו, כמובן במידה ונעשה בצורה מקצועית ומעניינת, וישדר אמינות ולא המצאות 'אלף לילה ולילה'. את זה בדיוק סרט סיפור חיים מקצועי יעשה, וישמר את הזכרון המשפחתי לדורות. הסרט גם לא נשחק כמו ספר, כי מדובר על קובץ דיגיטלי שאפשר לשמור בענן המשפחתי, או בערוץ יוטיוב שמוקם לטובת העץ המשפחתי, ונגיש לכל בני המשפחה והחברים, תוך הגבלת התפוצה על פי החלטת המשפחה.

 

הפקת סרט 'חיים שכאלה' או סרט סיפור חיים- מתאים לכל אחד, גם למשפחה שלמה!

לכל אדם יש סיפור חיים מעניין, צריך רק לדעת לזקק אותו, להציג את העיקר, ולתעד את הכל בצורה מקצועית ומעניינת. זה יכול להיות סרט סיפור חיים באורך 15 דקות מרתק, שעובר על פני אבני הדרך המרכזיות של האדם המספר את סיפור חייו, בליווי תמונות, קטעי וידאו, וסיפורים שמחוזקים על ידי חברים ןקרובי משפחה שמכירים מקרוב את הסיפור. סרט סיפור חיים נקרא גם סרט תיעודי, או סרט תיעודי אישי, או סרט ביוגרפי.

אבל, זה ממש לא צריך להיות מוגבל לסיפור של אדם בודד. אפשר להפיק גם סיפורי חיים של משפחה שלמה, שיש לה סיפור חיים מעניין, או ראשוניות בנושא מסויים, כך שהסיפור המשפחתי ישקף את הנושא בצורה הכי אותנטית.

מעוניינים לתעד את סיפור החיים של קרוב משפחה יקר?

מעוניינים במזכרת נצח מרגשת של אבא/אמא/סבא/סבתא?

מעוניין להכין סרט 'חיים שכאלה' משפחתי?
 

ראו מקבץ קצר מתוך סרטים ביוגרפים שהפקנו בסגנונות שונים

מקבץ מתוך מגוון סרטים ביוגרפים שהפקנו: סרט ביוגרפי אישי, סרט ביוגרפי משפחתי, סרט סיפור חיים, סרט דוקו-אישי, סרט דוקו-משפחתי, סרט בסגנון 'חיים שכאלה'. מומלץ שההפקה תבוצע על ידי צוות מקצועי שהתמחה בהפקת סרטים ביוגרפים.
 

שדרוג סרט סיפור חיים לסרט מרגש ולמזכרת נפלאה

סרט ביוגרפי, בו גיבור הסרט מספר את סיפור חייו למצלמה, הוא בהחלט מזכרת מצויינת ומהנה לכל המשפחה. ניתן לשדרג את הסרט התיעודי בצורה משמעותית ומרגשת, באמצעות שני דברים הקשורים להפקה:

1. הפקת הסרט התיעודי בסגנון 'חיים שכאלה'- סרט 'חיים שכאלה', לצעירים שביננו, שלא מכירים את תוכנית הטלוויזיה המיתולוגית 'חיים שכאלה', הינו סגנון בו לא רק הגיבור של הסרט מספר את תולדות חייו, אלא גם חברים וקובי משפחה שהיו שותפים לחלק מסיפור חייו של הגיבור, מספרים בקולם את הסיפור שהיו מעורבים בו, ומחזקים את הסיפור של הגיבור בצורה כנה ומרגשת, ולפעמים גם בצורה היתולית, בהתאם לסיפור החיים הרלוונטי. לכזו הפקה קוראים סרט חיים שכאלה.

2. צילום במקומות האירוע ולא רק בבית- ברוב המקרים סרט סיפור חיים מצולם בבית של מספר הסיפור, ומלווה בצילומי סטילס ממקומות בהם מסופר הסיפור. אבל, הרבה יותר אמיתי ומרגש, לצאת למקומות בהם הסיפור נוגע, ודווקא במקומות אלה האדם יספר את הסיפור הרלוונטי לאותו מקום. מסתבר, שכאשר מנסים להיזכר בסיפור שקרה לפני שנים רבות, במידה ונמצאים במקום בו אירע האירוע, נזכרים בפרטי פרטים של האירוע, כאילו זה קרה אתמול, וצורת הסיפור אז גם הרבה יותר כנה ומרגשת. אבל, מכיוון שבדרך כלל מדובר על אנשים מבוגרים אשר עבורם מפיקים את הסרט, לא קל להגיע למקומות רבים ושונים. מומלץ לבצע תחקיר מעמיק על סיפור החיים של אותו אדם, ולהחליט על מספר מצומצם של מקומות אליהם נוסעים, בהנחה שהם באמת משמעותיים מבחינת הסיפור.

ראו סרט ביוגרפי שהופק בסגנון 'חיים שכאלה' 

סרט ביוגרפי באורך של כ- 30 דקות, המציג את סיפור חייה המרתקים של אישה, כפי שמסופר בגוף ראשון, ודרך מפגשים עם בני המשפחה וחברים. הסרט הביוגרפי צולם במספר לוקיישנים, שהיו תחנות בחייה של אותה אישה. הסרט התיעודי מבוסס על ראיונות מצולמים בוידאו עם אותה אישה, וכן עם קרובי משפחה וחברים, מה שמייצר סרט בסגנון 'חיים שכאלה'.  חלק מהסיפורים מסופרים במקומות בהם הם התרחשו, ולכן הם מאוד אמינים ומרגשים. הסרט הופק לקראת יום הולדת 80 של אותה אישה, ואכן הוקרן באירוע המשפחתי שהופק עבורה.

סרט ביוגרפי נוסף שהופק בצורת סרט 'חיים שכאלה'

מדובר על קטע קצר מתוך סרט ביוגרפי שהפקנו, בו תעדנו את קורות חייה של מרים, דרך 10 תחנות שונות בחייה. הסרט מבוסס על שיחות רבות עם מרים, שיחות עם קרובי משפחה, וביקור במספר מקומות בהם מרים חייתה. בכך, יצרנו סרט בסגנון 'חיים שכאלה', שמתעד את כל חייה של מרים.

דוגמת סרט ביוגרפי המבוסס על תמונות סטילס

מדובר על סרט באורך של כ- 8 דקות, המבוסס כולו על צילומי סטילס של אדם שהגיע לגיל 80, ןהסרט הוא מתנת יום הולדת, והוא הוקרן באירוע לכבודו. הסרט סוקר את כל תולדות חייו, בעיקר באבני הדרך המרכזיות של חייו, כולל המשפחה המורחבת. 

סרט ביוגרפי נוסף שהופק לאחרונה בסגנון 'חיים שכאלה'

מדובר על סרט דוקו אישי, שהופק בסגנון סרט 'חיים שכאלה', עבור סבא שמואל בן ה- 80. הסרט מבוסס על צילומי וידאו של שמואל עצמו שמספר את סיפור חייו המרתק. בנוסף, משלמה אישתו פרטים נוספים חשובים מעברו, כפי שמשתקפים מהצד שלה. בכך, הסיפור מקבל משמעויות נוספות.

סרט ביוגרפי נוסף שהופק לאחרונה בסגנון 'חיים שכאלה'

מדובר על הפקת סרט סיפור חיים באורך של מעל שעה, אשר הופק לקראת יום הולדת 80 של דני הוד. הסרט מבוסס על צילומים של דני, שמספר את סיפור חייו המרתק, בתוספת מידע שמסופק על ידי שאר בני משפחתו וחברים. לכזה סרט ביוגרפי קוראים סרט שהופק בסגנון 'חיים שכאלה'
 

פתרון להפקת סרט ביוגרפי בעלות יותר נמוכה מסרט 'חיים שכאלה'

כמו שכתבתי למעלה, הפקה של סרט 'חיים שכאלה' אינה זולה, וכבר הפקנו סרטי 'חיים שכאלה' בעלויות של מעל 25 אלף ש"ח, בהם התקיימו מספר רב של ימי צילומים, במיוחד במקומות שקשורים לדמות הראשית שבסרט. 

ניתן להוזיל משמעותית הפקות של סרט ביוגרפי, אם במקום לבסס את הסרט על צילומי וידאו, ניתן להכין סרט המבוסס כולו על תמונות סטילס של האדם שעבורו מעוניינים להכין סרט. לכל אדם יש תמונות סטילס, וישנם אנשים שלא מוכנים לשבת מול מצלמה ולספר את סיפור חייהם. לכן, סרט המבוסס על צילומי סטילס יכול להיות פתרון מצוין וזול משמעותית ביחס לסרט המבוסס על צילומי סטילס. כמובן שעדין חשוב לבצע תחקיר מעמיק מול האדם והמשפחה, להבין לעומק את סיפור חייו, וביחד לעבור על תמונות שונות מאבני דרךם מרכזיות בחייו של אותו אדם, כך שניתן יהיה לספר את סיפור חייו בתמונות, גם בצורה מדוייקת, ובעיקר- בצורה מעניינת.

סרט ביוגרפי, שהוא גם סרט זיכרון, שהופק לאחרונה בסגנון 'חיים שכאלה'

מדובר על הפקת סרט לזיכרו של העיתונאי אריה כספי, שנפטר לפני 20 שנים. סרט ביוגרפי זה, שהוא גם סרט זיכרון, הופק בסגנון 'חיים שכאלה', בו אלמנתו של אריה, חבריו ואישי ציבור מוכרים, מספרים כל אחד על פן נוסף בחייו ועבודתו של אריה כספי, כפי שכל אחד הכיר אותו. הסרט הוא רק באורך של כ- 20 דקות, אבל מרתק מאוד, אפילו את הציבור הרחב, ולא רק את בני משפחתו.
 

איך ניתן לתעד סיפור חיים בצורה הכי אותנטית?

אחריי הרבה מאוד שנים של הפקת סרטים ביוגרפים, אני חושב שכיום אפשר להציג בעיה שפוגעת באוותנטיות של סרטים ביוגרפים. לרוב הסרטים שהפקנו, בנינו צוות שטיפל בכל מה שקשור להפקה של הסרט, החל מתחקירן, צלמים עורכים וכן הלאה. כמעט תמיד, לבית של נשוא הסרט, היו מגיעים מספר אנשים, החל בבמאי צילומים, בצלם המקצועי, עוזר צלם ותאורן, לפעמים גם מקליט סאונד, ולפעמים גם מאפרת, במידה והלקוח ביקש. צריך להבין, כמעט כל מי שמכינים עבורו את הסרט הביוגרפי, מעולם לא צולם בסט צילומים, עם כל כך הרבה אנשים מסביבו. בהרבה מקרים, האדם 'נתקע', מאבד את חוט המחשבה, פונה לאנשים שנמצאים בחדר ומדבר איתם, וכן הלאה. בהחלט מצב שפוגע משמעותית באותנטיות של הסרט. 

לכן, יש לא מעט הפקות, בהן אנחנו מטילים על אדם אחד לבצע כמה שיותר נושאים, החל מהתחקיר, כך שיכיר את האדם שאותו הוא הולך לתעד, ובזמן הצילומים הוא האדם היחיד מהצוות, כלומר הוא מכין תאורה, מקליט ומצלם, וגם 'מראיין' את האדם, ומדובב ומרגיע אותו בזמן הצילומים, ואפילו מזכיר לו על מה הוא צריך לדבר. באופן כזה, המציג מאוד נינוח, ותיעוד סיפור החיים נשמע הכי אותנטי, שוטף וזורם. כמובן, יש בזה גם הוזלת עלויות, כי לא נדרש צוות הפקה גדול.

סרט ביוגרפי אישי של אהרון בן ה- 90

סרט שמתעד סיפור חיים, באורך של כ- 70 דקות, אשר מספר את סיפור חייו של אהרון, יליד ברזיל, שעלה לארץ בגיל צעיר, וסיפור חייו משתלב בהיסטוריה של המדינה. הסרט מצולם בכמה מקומות בארץ, ומשולבים בו קטעי ארכיון, ותמונות סטילס, מעברו של אהרון, שמעשירים את סיפור חייו המרתק.

סרט ביוגרפי המתעד בסרט את סיפור חייו של ניסים ישראל

סרט סיפור חיים מרתק, באורך של כ- 60 דקות, אשר מספר את סיפור חייו ניסים, יליד פרס (איראן של היום), שעלה עם משפחתו לארץ אחריי שהות בעיראק. סיפור חייו שזור בהיסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל, ומרגש במיוחד בעקבות נפילתו בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים. הסרטמצולם בשתי מצלמות בו זמנית.