יהב הפקות
phone3, phone, contact, telephone, support, call
למידע, ייעוץ או הצעת מחיר
עוזי יהב:
054-7745-440
כיצד כותבים תסריט לסרט ביוגרפי וסרט סיפור חיים?
 

הנושא הכי משמעותי בסרט ביוגרפי הוא התסריט

כתיבת תסריט לסרט ביוגרפי היא משימה אתגרית שדורשת לחבר בין האומנות של כתיבת סיפור, לבין הדרישות המיוחדות של סרט ביוגרפי, שמטרתו להציג את סיפור החיים של אדם, בצורה כללית, מרגשת ומרתקת. תסריט לסרט ביוגרפי, צריך להיות מאוזן בין דמות הראשית והסיפור, לשמור על נגיעה רגשית, ולהצליח להספיק ולספר את הסיפור בצורה שמרכזת את הצופה ומעניקה לו חוויית צפייה מרתקת.

לפני שנציג איך כותבים תסריט לסרט ביוגרפי, ראו דוגמא של סרט ביוגרפי, שמספר את סיפור חייו של אדם בצורה מרתקת:

מעוניינים לתעד בסרט ביוגרפי את סיפור החיים של קרוב משפחה?

מעוניינים להקרין את סרט סיפור חיים של אבא/אמא באירוע יום הולדת?

 

הפקת סרט ביוגרפי- סיפור חייו של חיים ברוך בן ה- 90

מדובר על סרט ביוגרפי באורך של כחצי שעה, אשר מספר את סיפור חייו המרתק של חיים בן ה- 90. הסרט מבוסס על שיחות רבות עם חיים לפני הצילומים, ביצוע של יום צילומים מרוכז, שבו חיים סיפר את סיפור חייו בביתו, וכן בכמה מקומות משמעותיים מבחינת סיפור חייו. הסרט כולל קטעי ארכיון, ותמונות סטילס מעברו של חיים. 
 

כיצד מומלץ לכתוב תסריט לסרט ביוגרפי וסרט סיפור חיים?

אלה השלבים העיקריים המומלצים לצורך כתיבת תסריט לסרט ביוגרפי, שגם יציג את עיקריי סיפור חייו של המספר, גם ירגש וגם יהיה מרתק:

1.  שלב ראשון: מחקר ואיסוף מידע- השלב הראשון בתהליך הכנת התסריט, חשוב לבצע מחקר יסודי על הדמות המרכזית, וההקשר שלה להיסטוריה גלובלית, או של ארץ ישראל ועם ישראל. חייבים לשבת עם הדמות, ולהקשיב לסיפור חייה, בלי שיפוטיות ובלי צנזורה, אלא כמו שהאדם מספר אותה בשפתו. בנוסף, צריך לעבור יחד על חומרי גלם שקיימים ברשות המספר, כמו תמונות סטילס, צילומי וידאו, חומרי ארכיון וכן הלאה.

2. שלב שני: יצירת אבני דרך בחיי המספר- עם המידע שנאסף, צריך ליצור אבני דרך מרכזיות בחייו, כאשר לכל אבן דרך יש חלק משמעותי בחיי המספר, ועל ציר הזמן של אבני הדרך, לציין גם את המקומות והתקופות ההיסטוריות באותו זמן. 

3. שלב שלישי: הוספת דמויות- לכל אחת מאבני הדרך, צריך לבחון ביחד עם המספר, מי הדמויות שיכולות להוסיף מידע רלוונטי על כל אבן דרך, וכן איפה הכי נכון לצלם, ואם זה אפשרי. 

4. שלב רביעי: הכנת תוכנית מפורטת- על בסיס איסוף המידע, בונים תוכנית צילומים, אשר מחולקת לאבני דרך, כאשר בכל אבן דרך מציינים: מי משתתף באותה סצינה, איפה היא מצולמת, ועל מה הולכים לדבר באותו מקום, ברמה של ראשי פרקים. המלל המדוייק יקבע על ידי המספרים, שאין כוונה להגיד להם מה בדיוק לומר, זו צריכה להיות השפה שלהם, אבל על מה מדברים יוגדר בתסריט, שוב ברמה של ראשי פרקים. חשוב להבין, ככול שהסיטואציה תהיה קרובה לאירוע האמיתי שהיה באותו מועד, כך האותנטיות תהיה גדולה יותר, והסרט הביוגרפי יהיה מרתק יותר.

5. שלב חמישי: תיקונים ועריכה- יושבים על התוכנית המפורטת עם המספר, ובני בייתו, וסוגרים בצורה מדוייקת את כל הפרטים שקשורים לתוכנית, והיכולת לבצע אותם. כמובן, ניתן בשלב הזה לשנות מקומות צילומים, או משתתפים, בהתאם ליכולות ולזמינות של כל המעורבים. 

 

אבל מה הבעיה המרכזית בכזה תהליך?

אין ספק שביצוע של כזה תהליך של כתיבת תסריט לסרט הביוגרפי, תיצור סיפור מרתק ומרגש, שיהווה מזכרת נפלאה לכל המשפחה. אבל, על מנת לבצע כזה תהליך, וליישם אותו בצילומים רבים במקומות שונים, מדובר על הפקה בעלות של עשרות אלפי שקלים רבים. כמעט כמו עלות של הפקת סרט דוקומנטרי. לצערי, רוב אלה שפונים אליינו, לא יכולים להרשות לעצמם כזו הפקה יקרה, ולבסוף מסתפקים בהפקה בעלות הרבה יותר נמוכה, דרך סיפור חיים של המספר בבייתו בלבד, ביום צילומים יחיד. 
 

ראו סרט ביוגרפי מרגש ליהושוע טובול

גם סרט ביוגרפי זה, מספר את סיפור חייו של יהושוע טובול, בצורה מרתקת ומרגשת, דרך הצגה של מספר רב של אנשים מעברו של יהושוע, שחלקם משפחה וחלקם חברים, כאשר כל אחד מאיר פן אחר מחייו של יהושוע, ומהעשייה שלו לאורך השנים. הסרט באורך של כ- 17 דקות, מרתק ומרגש ומהוה מזכרת נפלאה למשפחה.

סרט ביוגרפי אישי של אהרון בן ה- 90

לקראת אירוע יום הולדת 90 של אהרון, הפקנו סרט ביוגרפי ארוך זה, באורך של מעל שעה, בו אהרון יושב מול המצלמה ומספר את סיפור חייו המרתק, מאז לידתו בברזיל, ושילוב סיפור חייו בהיסטוריה של ארץ ישראל. הסרט כולל צילומים של אהרון במקומות שונים, צילומי וידאו מארכיון המשפחה, וכן תמונות סטילס רבות שמעשירות את הסרט.

סרט ביוגרפי שהופק על העיתונאי אריה כספי

מדובר על הפקת סרט ביוגרפי לזיכרו של העיתונאי אריה כספי, שנפטר לפני 20 שנים. סרט ביוגרפי זה הופק אחריי תחקיר מעמיק שבצענו על עברו המקצועי של אריה, ובצילומים השתתפו אנשים רבים שהכירו מצויין את אריה, אשר צולמו כל אחד במקום אחר, והם אלה שיצרו תמונה מדוייקת ומרתקת על האדם והעיתונאי. 

סרט ביוגרפי וסיפור חיים של דני הוד

מדובר על סרט ביוגרפי ארוך, באורך של כשעה, אשר סוקר את סיפור חייו המרתק של אדם רב עשייה. הסרט מצולם בכמה מקומות, ומשתתפים בו לא רק דני, אלא מידע רב מוצג על ידי בני משפחתו וחברים של דני, מה שמעשיר ומגוון את הסרט.

​בין לקוחותינו ניתן למצוא מגוון גדול של חברות ועסקים מתחומים שונים, החל מעסקים קטנים ועד לחברות תעשייתיות, וחברות הייטק מובילות.
 צרו קשר 
כתובת
הכבאים 13, רמת גן מפה
phone3, phone, contact, telephone, support, call
envelop3, envelop, mail, email, contact, letter
location, location, map, marker, pin
טלפון - עוזי יהב
  054-7745-440
עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
© יהב הפקות כל הזכויות שמורות
יהב הפקות