יהב הפקות
phone3, phone, contact, telephone, support, call
למידע, ייעוץ או הצעת מחיר
יובל רווח:
052-366-8886
מימון המונים- תם עידן הכסף הקל!
אחד התחומים החמים בשנים האחרונות הוא תחום מימון המונים, שאפשר ליזמים בתחילת דרכם לגייס מימון להשלמת פיתוחים של מוצרים חדשים, בצורה פשוטה יחסית. לצערי- כבר מעל שנה תחום זה בירידה משמעותית. היכולת כיום לגייס מימון באמצעות קמפיין מחייבת את היזם להשקיע סכומים מאוד משמעותיים בקמפיין, ועדיין סיכויי הגיוס מאוד נמוכים.

בתחילת הדרך, הרעיון המהפכני שמאחורי מימון ההמונים, אפשר יחסית די בקלות לגייס מימון. אבל, עם ההצלחה הקלה, הגיעו גם הבעיות:

1. כמות גדולה מאוד של ניסיונות הונאה

2. הרבה מאוד רעיונות למוצרים מגוחכים

3. קושי של היזמים לספק מוצרים שהתחייבו לספק בתקופה קצרה, כי ליזום רעיון זה קל יחסית, אבל לממש אותו ובמחיר אטרקטיבי זה כבר הרבה יותר אתגרי. יש דחיות באספקות של שנים, וגם כשסוף סוף המוצר מסופק הוא בדרך כלל רחוק מהתכונות שהבטיחו (במקרה הטוב), או לא עובד כלל (במקרה הרע, ויש רבים כאלה). בשיטת מימון המונים, אתה כיזם שגייס יכול לאסוף את כל הסכום שגייסת, ולמרבה הפלא לא מחוייב לספק מוצר. תמיד אתה כול להתנצל ולהגיד שנכשלת בפיתוח, וכל הכסף ירד לטימיון בפיתוח, כך שאתה לא יכול להחזיר אותו.

כל הנושאים האלה יצרו חשש אצל המשקיעים הפוטנציאלים במימון המונים, שהפכו כיום להרבה יותר זהירים, ומשקיעים רק במוצר שלא נתפש כמסובך, שמאמינים שהוא כבר קיים כאב טיפוס, וכול מה שנשאר להשקיע זה כמה עשרות אלפי דולרים להפוך את המוצר לייצורי, ולהוריד את עלויות הייצור שלו. אחרת, הם מהססים להשקיע.
כיום, הן באתר Kickstarter והן באתר Indiegogo, רצים בו זמנית בין 20-30 אלף קמפיינים, כאשר בכול שבוע נוספים כ- 3,000 (!) קמפיינים חדשים, ויורדים קמפיינים שהסתיימו. אין ספק, כמות עצומה של קמפיינים. כאשר אתה מעלה קמפיין חדש, הסיכוי שלך לחשיפה מבין כל עשרות אלפי הקמפיינים הוא מאוד נמוך, למעט אם תיצור "באז" במדיה, קרי- תנהל קמפיין יחצנות בהיקף של עשרות אלפי דולרים, כמובן ברשתות חברתיות, אבל בעיקר בכתבות ותחקירים אצל בלוגרים מהתחום, אצל מובילי דעה בתחום, ואפילו כתבות בערוצי נישה בטלוויזיה שמכסים את תחום הפעילות של המוצר, תיזום כתבות בירחוני מחקר שיבדקו את המוצר שלכם ויספרו עליו, הרבה לפני שהקמפיין בכלל עלה לאויר, כך שתיווצר ציפייה למוצר. אז, יש לך סיכוי שהמוצר יקבל חשיפה.

עדיין, לפי הסטטיסטיקה כיום, בכדי שהקמפיין שלך יהיה בדף הראשון, ושיגיעו אליו הרבה לקוחות פוטנציאלים, אתה חייב שבתוך 3 ימים תגיע ל- 30% מיעד הגיוס. כן כן, 3 ימים. אבל, לא בזה שאתה תשקיע סכום ראשוני גדול, אלא בכך שכמה מאות לקוחות ישקיעו סכום נמוך ברכישת מוצר יחיד, מה שאומר שהמוצר מעניין הרבה אנשים. במקרה כזה, אתר מימון ההמונים יעזור לקמפיין שלך, ויקדם אותו לדף הראשון (גם אם יעד הגיוס הוא של עשרות אלפי דולרים בודדים).

אם תבחנו את ההצלחות בשנת 2015, תראו שיש די מעט מוצרים שהצליחו לגייס, וגם מי שגייס השקיע סכומים עצומים בקמפיינים מחוץ לאתרי מימון ההמונים, בכול מדיה אפשרית, כולל כאלה שיזמו כתבות אוהדות בטלוויזיה, בערוצים מסוג "החיים הטובים" או "שעות פנאי". בנוסף, הרבה מאוד פרוייקטים שהצליחו לגייס סכומים מאוד משמעותיים בשנת 2014, והבטיחו את המוצרים בתוך 3-6 חודשים, עד היום לא סיפקו את המוצרים, אלא רק מעדכנים סטטוס כל כמה חודשים על "התקדמות הפיתוח".

לסיכום, בכדי לגייס כיום אתה צריך מוצר שניתן לצלם אותו בוידאו (אסור לספק הדמיות או אנימציות), שהוא נראה כמו המוצר הסופי, מתפקד ומוכיח עמידה בכול המפרטים שלו, ולשכנע את המשקיעים שכול מה שאתה צריך זה כמה עשרות אלפ דולרים להוזיל את עלויות הייצור. בנוסף, חייבים שהמוצר יענה על צורך אמיתי, שלקוחות יהיו מוכנים לשלם עליו, והכי חשוב- להשקיע אלפי, עד עשרות אלפי דולרים, בקמפיינים יחצניים בכול מדיה אפשרית בתחום הפעילות של המוצר, כשלושה חודשים לפני העלאת הקמפיין, בכדי להבטיח שתעמוד ב- 30% מיעד הגיוס כבר בימים הראשונים שהקמפיין עלה. אחרת, הסיכוי לגייס מימון נמוך ביותר (אם בכלל).

ומה צופן העתיד?

כיום אם שואלים אותנו לגבי סיכויי גיוס מימון באמצעות קמפיין מימון המונים, אנחנו לא ממליצים ליזמים לפנות לאופציה זו. לדעתנו, הסיכוי כיום לגייס הוא מאוד נמוך, ונדרשת השקעה מאוד גדולה בקמפיין יחסי ציבור, כמה חודשים לפני העלאת הקמפיין, על מנת ליצור באז בשוק היעד כך שכאשר הקמפיין יעלה הוא ימשוך משקיעים פוטנציאלים. אחרת, הקמפיין שלכם "יעלם" בין 20-30 אלף הקמפיינים שרצים במקביל בכול אחד מאתרי מימון ההמונים. 

כיום אנחנו ממליצים לחזור לאפשרויות הגיוס של פעם, קרי- משקיעים מוסדיים, אנג''''לים או קרנות הון סיכון, או להכניס שותף איסטרטגי, שגם מביא מימון להשלמת הפיתוח והשיווק של המוצר. עבורם אנחנו ממליצים להכין "סרט למשקיעים".

מנהל עסק - מחפש מימון לפיתוח מוצר חדש?

מעוניין בכלי שיווקי יעיל לפנייה למשקיעים?
 

ראו מקבץ סרטים שהועלו לאתר Kickstarter

במידה ואתה מעוניין לחשוף קו מוצרים חדש, או לפנות לקהל יעד חדש, מומלץ להפיק סרט מוצר שיווקי, אשר משמש כמקדם כירות עקרי של קו המוצרים.
במידה ואתה מעוניין להציג את העסק כמוביל בתחומו, ולהגדיל חשיפה ללקוחות חדשים, מומלץ להפיק סרט תדמית לעסק.
במידה ואתה מחפש מימון להשלמת פיתוח של מוצר מתקדם, מומלץ לפנות למשקיעים מוסדיים, באמצעות סרט תדמית שהותאם עבור משקיעים.

יהב הפקות- רואים תוצאות בעסקים