יהב הפקות
phone3, phone, contact, telephone, support, call
למידע, ייעוץ או הצעת מחיר
עוזי יהב:
054-7745-440
ממה מומלץ להימנע בהפקת סרט הדרכה
נכתב: אוקטובר 2022

סרט הדרכה הוא הכלי הכי יעיל להדרכה כתחליף לספר הפעלה

עם כל מוצר חדש שמפתחים, חייבים לספק הוראות הפעלה ובטיחות. בעבר, זה בוצע באמצעות כתיבת ספר הפעלה, ובדרך כלל הוא הודפס, וצורף פיזית לכל מוצר. בשנים האחרונות במקום חומר מודפס, מכינים קובץ PDF, מעלים אותו לאינטרנט, ושולחים קישור לכל מי שרכש את המוצר, לקרוא את הוראות ההפעלה בקובץ. 

כיום כבר כמעט אף אחד לא כותב הוראות הפעלה, כי לכולם ברור שסרט הדרכה מאפשר את ההדרכה הכי יעילה, וההוצאה הרבה יותר נמוכה מהכנת ספר הפעלה. אבל, על מנת שסרט ההדרכה יהיה באמת טוב ויעיל, יש כמה דברים שמהם צריכים להימנע, בתהליך ההפקה של סרט ההדרכה.

לפני שנציג ממה צריך להימנע בהפקת סרט הדרכה, ראו דוגמא של סרט הדרכה מוצלח:

ממה מומלץ להימנע בהפקת סרט הדרכה?

בכל הפקה של סרט הדרכה, מומלץ להימנע מהנושאים הבאים:

1. חוסר תסריט- החלק הכי חשוב בהדרכה טובה היא מהלך המדוייק של ההפעלה של המכשיר, שאת זה אמורים להכין מראש בתסריט, ושאותו אמור הלקוח לספק. ישנם לקוחות שמשצינים אותנו להפיק סרט הדרכה למוצר חדש, בלי שסיפקו לנו את התסריט של הפעלה הנכונה. ישנם גם לקוחות שהציעו ללמד אותנו להפעיל את המוצר, ושאנחנו נכין את התסריט. שניהם טעות משמעותית. הלקוח חייב להכין את התסריט, כי הוא מכיר את המוצר הכי טוב, כולל מה לא לעשות, והנחיות בטיחות. כמובן אם הניסוח של התסריט לא מקצועי, תמיד אפשר לבצע עריכה לשונית של התסריט, אבל את הבסיס אמור לכתוב הלקוח.

2. צילומים בלי סיור לוקיישן מוקדם- לפני תחילת צילומים, חייבים לקיים סיור מקדים בלוקיישן בו אמורים להתקיים הצילומים, על מנת לוודא שניתן לצלם באותו מקום, שאין בעיות הסתרה או הפרעה לצילומים, שהמקום שקט, וכן לבדוק איזה תאורה נדרש להביא ליום הצילומים. ויתור על סיור מקדים אולי חוסך כסף ללקוח, אבל בסופו של יום עולה יותר, כי נתקלים בבעיות במקום, שאין עבורם פתרון, ואז צריכים אולי לשנות מיקום, לנסןע להביא ציוד צילום או תאורה נוספים, וכל הצילומים מעוכבים.

3. צילומים בלי ציוד צילום מקצועי- לצערי, ישנם לקוחות שאומרים לנו: זה בסך הכל סרט הדרכה למי שכבר קנה את הציוד, כך שניתן לחסוך בציוד צילום, הקלטה ותאורה מקצועיים. חשוב להבין שהדרכה מקצועית משקפת את המקצועיות של החברה שפיתחה את המוצר. סרטון חובבני ישדר חובבנות גם של המוצר עצמו, וזו בעיה מאוד משמעותית, שיכולה לפגוע בחברה, גם אם המוצר מעולה. הרושם מהסרט הוא הרושם גם על המוצר עצמו. לכן, נדרשת מקצוענות כמו בהפקה של סרט תדמית, בלי ויתור על המקצוענות בכל תהליך ההפקה, כולל הציוד המקצועי שנדרש לצילומים, לאורך כל תהליך הפקת סרט ההדרכה.

4. סרט בלי הדגמה של עובד החברה- סרט ההדרכה הכי יעיל הוא הדגמת הפעלה נכונה של המוצר. זה גם הכי יעיל כאשר מבצע את ההדגמה אדם שמכיר מצויין את המכשיר, ויודע איך נכון להפעיל אותו. כמובן, אם הקול שלו פחות מתאים להקלטה, אפשר להקליט קריינות מקצועית באולפן קול אקוסטי, ולשלב את הקריינות מסונכרנת בעריכה של סרט ההדרכה. מאוד לא מומלץ שאת ההדרכה יבצע פריזנטור, שהוא שחקן שלא מכיר את הציוד ונדרש להדריך אותו במהלך יום הצילומים. זה גם לא יעיל, וגם יהיה פחות מקצועי מהדרכה של אדם שמכיר את הציוד.

5. בלי שימוש בטלפרומפטר- אנשי החברה, שמכירים את המוצר ואמורים לבצע את ההדגמה בצילומים, מאמינים שהם לא צריכים טקסט כתוב של ההדרכה. הם מעדיפים פשוט להציג בצורת צעד-אחר-צעד את ההדרכה, ולדבר בטבעיות. לצערי זה לא יכול לעבוד ככה. הצילומים הם לא סטטיים ולא רציפים. מידי פעם צריכים לשנות מיקום של המצלמה, בכדי לקבל זווית צילום טובה יותר של מה שנאמר, וגם אי אפשר שהאדם שמציג לא ידבר באופן רציף ושוטף, או ישכח משהו ונצטרך לעצור את הצילומים ולחזור על המשפטים החסרים. לכן, מאוד מומלץ להעלות את כל טקסט הקריינות לטלפרומפטר, לתרגל עם המדגים שימוש נכון בטלפרומפטר, ואז הצילומים זורמים בצורה טובה ללא בעיות.

צריכים סרט הדרכה להצגת ההפעלה של מוצר חדש?

צריכים סרט הדרכה להדרכת עובד חדש בחברה?
 

סרט הדרכה למכשיר רפואי

מדובר על הפקת סרט הדרכה קצר יחסית, אשר מציג בהדגמה של צעד-אחד-צעד את השינוש הנכון במכשיר הרפואי, כולל הנחיות בטיחות. חלק מהותי בהצלחת השימוש של המכשיר הרפואי הוא הצמדה נכונה של המכשיר על פרק היד של הנבדק. לכן, לחלק זה מוקדש פירוט רב של הנושא, כולל סימונים בגרפיקה של המיקום המדוייק, וקריינות מקצועית מדוייקת שמלווה את הסרט.

ראו סרט הדרכה למכשיר CT מתקדם

מדובר על הפקת סרט הדרכה למכשיר CT חדשני באורך של כ- 7 דקות, שזהו זמן אופטימלי לסרט הדרכה. הסרט מבוסס כולו על צילומי וידאו של הדגמה בסגנון צעד-אחר-צעד של הפעלה נכונה של המכשיר, כפי שמודרך על ידי אדם מקצועי שמכיר את המכשיר הכי טוב. הסרט גם כולל את כל הוראות הבטיחות כאשר משתמשים במוצר, כך שאין צורך בסרט בטיחות נפרד למוצר.
במידה ואתה נדרש להעביר הדרכות ללקוחות, או לעובדים, סרטי הדרכה הם הכלי היעיל והזול ביותר להעברת הדרכות מקצועיות קרא כאן בנושא, כולל דוגמאות.
צפה בקישור זה במגוון גדול של סרטי הדרכה, אשר הופקו עבור מוצרים שונים, החל ממוצרי פשוטים ביותר ועד למוצרים טכנולוגיים מתקדמים. בנוסף, ראו סרטי בטיחות שהופקו לחברות שונות.

יהב הפקות- הפקת סרטי הדרכה 

במידה ואתה מעוניין למתג מחדש את העסק, ולהציג את הבידול שלו ביחס לתחרות, מומלץ להפיק סרט תדמית לעסק.

ראו סרט הדרכה למכשיר רפואי לבתי חולים

מדובר על סרט הדרכה קצר באורך של כ- 4 דקות, אשר נועד להדריך את השימוש הנכון במכשיר רפואי לבתי חולים. ההדרכה מבוצעת על ידי פריזנטורית, ומלווה בקריינות מקצועית של קריינית שהוקלטה באולפן קול אקוסטי, והשילוב בוצע בצורה מסונכרנת בעריכה. הסרט כולל גם הנחיות בטיחות, שחשובות לשימוש במוצר עצמו.

ראו מקבץ מתוך הפקת סרטי הדרכה ללקוחות שונים

בסרט קצר זה ניתן לראות מגוון גדול של סגנונות הפקה של סרטי הדרכה, שהופקו עבור לקוחות מתחומים שונים ומגוונים. מה שמאפיין כמעט את כל סרטי ההדרכה שהפקנו, זה שהם מבוססים על צילומי וידאו, ולא על אנימציה, שפחות מומלצת להדרכה.

לסיכום, סרט הדרכה הוא הכלי היעיל ביותר להדרכה נכונה של מוצרים חדשים. בהפקה של סרט הדרכה, מומלץ להימנע מנושאים שיפגעו בהדרכה, ויפגעו בכך גם בחברה שפיתחה את המוצר.אולי יעניין אותך גם:   הפקת סרט הדרכה למוצר טכנולוגי                               טיפים חשובים להפקת סרטי הדרכה

​בין לקוחותינו ניתן למצוא מגוון גדול של חברות ועסקים מתחומים שונים, החל מעסקים קטנים ועד לחברות תעשייתיות, וחברות הייטק מובילות.
 צרו קשר 
כתובת
הכבאים 13, רמת גן מפה
phone3, phone, contact, telephone, support, call
envelop3, envelop, mail, email, contact, letter
location, location, map, marker, pin
טלפון - עוזי יהב
  054-7745-440
עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
© יהב הפקות כל הזכויות שמורות
יהב הפקות