יהב הפקות
phone3, phone, contact, telephone, support, call
למידע, ייעוץ או הצעת מחיר
יובל רווח:
052-366-8886
מה לקוחות מצפים מסרט 'חיים שכאלה'?
 

הפקת סרט ביוגרפי לקרוב משפחה מבוגר- זכרון נצח חשוב!

כולנו מתעוררים מופתעים, כאשר הבן או הבת מגיעים אליינו שעכשיו הם אמורים להכין 'עץ שורשים', ושואלים שאלות על סבא או סבתא, ומתברר שממש אין לנו מושג. הם כמובן לא סיפרו לנו על חייהם, ואנחנו לא טרחנו לשאול. זה נכון במיוחד לדור שלנו, שההורים הגיעו בהרבה מקרים ממדינות רחוקות, ועברו דברים נוראיים במהלך מלחמת העולם השנייה. היו מקרים שההורים נפתחו, ומיוזמתם סיפרו קצת על העבר שלהם. היו כאלה, שביוזמת הילדים, כתבו ספר זכרונות, באמצעות גוף שהתמחה בכתיבת זכרונות. הספר נכתב, והונח על המדף המשפחתי, כי כיום לא קוראים ספרים. 

היום, זה עולם הוידאו. כולם צופים בוידאו, בכל מקום ובכל זמן, והרבה יותר פתוחים לצפות בסרטים משפחתיים, כמו: טיולים שעשו בעבר, אירועים שתועדו וכן הלאה. אבל, יש סרט אחד שהוא הכי חשוב לתיעוד המשפחתי, וזהו הסרט הביוגרפי, סרט שמספר את סיפור חייהם של ההורים שלנו, או של הסבים והסבתות. לפעמים זה כבר מאוחר מידי, כי הם כבר לא איתנו. לכן, מומלץ לכל משפחה, להתארגן ולתעד את הסיפור המשפחתי, כל עוד זה אפשרי. זה יכול להתחיל בסרט קצר שמכינים לקראת יום הולדת של סבא, ואולי כסרט לקראת פרישה לגמלאות של אבא. העיקר- להתחיל ולהפיק סרטים ביוגרפים של המשפחה, מה שישמש מזכרת נצח משפחתית. 

ואם מדברים על סרטים ביוגרפים למשפחה, הסרט שמפיקים בסגנון 'חיים שכאלה' הוא הסרט הכי מומלץ לתיעוד המשפחתי. מדובר על סרט שמערב לא רק את 'המספר', אלא את שאר בני המשפחה, החברים והקרובים, וכן תיעוד במקומות בהם האירועים קרו, מה שהופך את הסרט להכי אותנטי והכי מעניין. 

לפני שנציג את הפקת סרט חיים שכאלה לקרוב משפחה, ראו מקבץ מתוך סרטים ביוגרפים שהפקנו בשני האחרונות:

מעוניינים לתעד את סיפור החיים של קרוב משפחה בדרך הכי אמינה?

מעוניינים בהפקת סרט סיפור חיים להורים הכי מעניין?

 

ראו מקבץ קצר מתוך סרטים ביוגרפים שהפקנו בסגנונות שונים

מקבץ מתוך מגוון סרטים ביוגרפים שהפקנו: סרט ביוגרפי אישי, סרט ביוגרפי משפחתי, סרט סיפור חיים, סרט דוקו-אישי, סרט דוקו-משפחתי, סרט בסגנון 'חיים שכאלה'. לכל סגנון יתרונות משלו, ומה שמשנה בעיקר זה התקציב המשפחתי לביצוע של ההפקה של הסרט הביוגרפי.
 

אז מה זה סרט 'חיים שכאלה'? 

 בשנות ה- 70 של המאה הקודמת, התחילה בטלוויזיה סדרת תוכניות אירוח שנקראו 'חיים שכאלה', בהנחיית עמוס אטינגר, בהם בכל תוכנית הוזמן אדם מוכר בהפתעה, ובמהלך התוכנית נחשפו הצופים לסיפורים הקטנים שמאחורי האירועים המרכזיים בחייו, מה שיצר עניין רב, וחשף את האדם שמאחורי הדמות המוכרת. התוכנית זכתה להצלחה עצומה, עם אחוזי צפייה רבים, ורצה כמעט 30 שנה.

כבר לפני כמעט 10 שנים, החלטתי לאמץ מודל זה, גם להפקת סרט ביוגרפי ל'אנשים רגילים', במטרה לייצר סרט משפחתי חשוב. קראנו לזה סרט ביוגרפי בסגנון חיים שכאלה, או בקיצור- סרט חיים שכאלה. בסרטים אלו, בוחרים דמות מרכזית במשפחה, עבורה רוצים להכין סרט שמספר את סיפור חייו, ומבצעים הפקה מורכבת בה לא רק הדמות מספרת על חייה, אלא מערבים גם את שאר בני המשפחה בהפקה ובצילומים, וכן חברים וקרובים שיכולים להשלים פרטים מאירועים ספציפיים בהם הם היו מעורבים. בנוסף, סרט חיים שכאלה לא מצולם רק בבית של הדמות המרכזית, אלא גם יוצאים לשטח, למקומות בהם אירעו אירועים מרכזיים בחיי הדמות, ומצלמים גם בהם את הדמות, לפעמים גם עם אנשים נוספים שהיו מעורבים באותם אירועים. בכך, הסרט הופך למאוד מעניין, ומאוד אותנטי, ומהווה מזכרת נפלאה לכל המשפחה.

 

איך מפיקים סרט 'חיים שכאלה'?

הפקה של סרט 'חיים שכאלה' היא הכי מורכבת, מבין שאר סגנונות ההפקה של סרטים ביוגרפים ולכן גם הכי יקרה. היא גם נמשכת הכי הרבה זמן, כי מדובר על מספר מקומות צילום, עם מספר אנשים, ולא רק עם מספר מרכזי אחד.

אלה השלבים העיקריים בהפקת סרט 'חיים שכאלה':

1.  תחקיר- זהו השלב הכי חשוב בהפקת סרט חיים שכאלה. מדובר על תחקירן מטעם חברת ההפקות של הסרטים הביוגרפים, שנפגש עם האדם שעליו מתוכנן להפיק את הסרט, ושומע ממנו את סיפור חייו. התחקירן, מחלק את סיפור החיים לאירועים מרכזיים בחיי המספר, ולכל אירוע מרכזי, הוא בודק על איזה מקום מדובר, ומי עוד מהמשפחה או החברים או מכרים, היה מעורב באותו סיפור. בצורה כזו לכל האירועים המרכזיים. לאחר התחקיר מול המספר, הוא יוצר קשר עם האנשים שהיו מעורבים באירועים המרכזיים, בודק אם מוכנים להצטלם לסרט, ואם יש להם מה לתרום לסיפור. לפעמים, רק המפגש בין כל האנשים, מעורר מחדש את הזכרון של האירוע, ויוצר אותנטיות שאפשרית רק במקום בו התרחשו האירועים, וכמובן עיניין לסרט. לכן, זו גם הדרך הכי מומלצת לתיעוד משפחתי.

2. תסריט- התסריטאי מטעם חברת ההפקות, אמור לרכז את כל החומרים מהתחקירן, ולהכין מתווה שבו מוגדרים כל אבני הדרך המרכזיות בחיי המספר, איפה הם יצולמו, ומה יהיו הנושאים העיקריים שיוצגו במהלך הצילומים באותו מקום. כמובן, שלא אומרים למספר בדיוק מה להגיד, אלא רק על מה רוצים לדבר. הסיפורים כבר 'יוצאים מעצמם' מעצם צילום במקום האירוע, ובהשתתפות האנשים העיקריים שקשורים לנושא. לפעמים עצם המצאות באותו מקום, מעלה זכרונות חדשים, שכלל לא עלו בתחקיר, וזה היופי של צילום בשטח.

3. תכנון הפקה- כאן נדרש מפיק במיוחד להפקה זו. תפקיד המפיק הוא להכין ולתאם את ימי הצילום לכל אבן דרך בחיי המספר, כולל: מתי יתבצעו הצילומים, מי ישתתף בכל צילום, כולל תיאום מול כל אותם אנשים ומקומות, וכן צוות הצילום מטעם חברת ההפקות. צריך לסגור גם את כל ההיבטים הלוגיסטיים הקשורים לאותו יום צילומים, וגם אלה באחריות המפיק. כמובן, ככול שיש יותר ימי צילום, ויותר מקומות צילום, העלות של ההפקה גדלה. דרך אגב, לא ניתן לדעת מראש בשלב ההצעה הראשונית שהוגשה למשפחה, על כמה ימי צילום מדובר, ועל כמה מקומות צילום, ולכן מקובל בהצעות לתת עלות נפרדת לכל יום צילומים. 

4. ימי צילום- בהתאם לתיאום של המפיק של הסרט 'חיים שכאלה', יוצאים לצילומים עם כל הגורמים המעורבים. מניסיוננו, מכיוון שמדובר בדרך כלל על אנשים מבוגרים, ימי הצילום צריכים להיות קצרים וממוקדים רק במקום בודד. במידה ונדרשים צילומים בשני מקומות שונים, אנחנו ממליצים לחלק את הצילומים לשני ימי צילום, ולא להטריח את האנשים להטלטל ממקום למקום, ולהמשיך להיות מרוכזים בסיפור עצמו, כי הם בדר כלל מתעייפים מהחוויה של הזכרון בכל מקום. 

5. עריכה של הסרט- בדרך כלל בכאלה הפקות מדובר על סרטים באורך של כ- 50-60 דקות. אנחנו ממליצים על עריכה לינארית, כלומר- בהתאם להתפתחות האירועים, מהאירוע המרכזי הראשון, דרך אבני הדרך השונות ועד ימיינו. חשוב לשלב בעריכה, לא רק את צילומי הוידאו שבצענו במקומות השונים, אלא גם חומרי גלם שאוספים הן מהמספר, והן מהקרובים שאולי מחזיקים חומרים נוספים שיכולים להעשיר את הסיפור. ישנם מקרים בהם שילבנו גם חומרי ארכיון, שהם בדרך כלל יקרים, אל בהחלט יכולים לתרום לסיפור.
 

ראו דוגמת סרט 'חיים שכאלה'

מדובר על סרט חיים שכאלה באורך של כ- 40 דקות, בו מציגים את סיפור חייה המרתק של שושנה חסיד. הסרט מחולק לכ- 8 אבני דרך מרכזיות בחייה, שאת חלקן צילמנו בבית המספרת, ואת חלקן במקומות בהם התרחשו האירועים, שנים רבות לפני כן. עצם ההמצאות באותם מקומות, העיר זכרונות שכלל לא הוזכרו בתחקיר, וזה היופי של צילום בשטח. בנוסף התקיימו מפגשים עם קרובי משפחה וחברים, שהעשירו את סיפור חייה של שושנה. בסרט משולבים גם תמונות סטילס, וקטעי וידאו מהארכיון המשפחתי.

סרט ביוגרפי נוסף שהופק לאחרונה בסגנון 'חיים שכאלה'

מדובר על הפקת סרט ביוגרפי באורך של מעל שעה, אשר הופק לקראת יום הולדת 80 של דני הוד. הסרט מבוסס על צילומים של דני, שמספר את סיפור חייו המרתק, בתוספת מידע שמסופק על ידי שאר בני משפחתו וחברים. לכזה סרט ביוגרפי קוראים סרט שהופק בסגנון 'חיים שכאלה'

סרט ביוגרפי, שהוא גם סרט זיכרון, שהופק לאחרונה בסגנון 'חיים שכאלה'

מדובר על הפקת סרט ביוגרפי לזיכרו של העיתונאי אריה כספי, שנפטר לפני 20 שנים. סרט ביוגרפי זה, שהוא גם סרט זיכרון, הופק בסגנון 'חיים שכאלה', בו אלמנתו של אריה, חבריו ואישי ציבור מוכרים, מספרים כל אחד על פן נוסף בחייו ועבודתו של אריה כספי, כפי שכל אחד הכיר אותו. הסרט הוא רק באורך של כ- 20 דקות, אבל מרתק מאוד, אפילו את הציבור הרחב, ולא רק את בני משפחתו.

ראו דוגמת סרט זיכרון ביוגרפי שמוצג בסגנון 'חיים שכאלה'

מדובר על סרט זיכרון ביוגרפי, באורך של כ- 17 דקות, להנצחת שמו של יהושוע טובול. הסרט מצולם וערוך בסגנון 'חיים שכאלה', דרך ראיונות עם קרובי משפחה וחברים, שמספרים את סיפור חייו של יהושוע. בסרט משולבות גם תמונות סטילס, וקטעי וידאו מתקופות שונות בחייו של יהושוע.

סרט ביוגרפי המתעד בסרט את סיפור חייו של ניסים ישראל

סרט ביוגרפי מרתק, באורך של כ- 60 דקות, אשר מספר את סיפור חייו ניסים, יליד פרס (איראן של היום), שעלה עם משפחתו לארץ אחריי שהות בעיראק. סיפור חייו שזור בהיסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל, ומרגש במיוחד בעקבות נפילתו בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים. הסרטמצולם בשתי מצלמות בו זמנית.