יהב הפקות
phone3, phone, contact, telephone, support, call
למידע, ייעוץ או הצעת מחיר
עוזי יהב:
054-7745-440
מה באמת חשוב בהפקת סרטוני הדרכה מקצועיים?
עדכון אחרון: אוגוסט 2022

אף אחד כבר לא כותב ספרי הדרכה

עקרונית, לכל מוצר חדש שיוצא לשוק, היצרן אמור לצרף הנחיות הפעלה, כולל הנחיות בטיחות. בשנים האחרונות, יצרנים הכינו מסמכים שנקראו 'ספר הפעלה', בדרך כלל כקובץ PDF, אותו העלו לרשת, וסיפקו קישור להורדה לכל מי שרכש את המוצר. מעבר לכך, שהוכח שספרי הפעלה די לא יעילים, עקב ירידת עלות הפקת סרטים, אף אחד כמעט כיום לא כותב יותר ספרי הפעלה. כולם מעדיפים הפקה של סרטוני הדרכה מקצועיים. כאשר ההפקה מסתיימת, עם שחרור מוצרים חדשים, הלקוחות מקבלים קישור לצפייה בסרטוני ההדרכה. 

אבל, יש הרבה דרכים להפיק סרטוני הדרכה, ומאוד חשוב שההפקה תהיה מקצועית, כך שהסרטון הדרכה שהופק לטובת מוצר מסויים ישרת קודם כל את מטרת ההדרכה בצורה טובה, וגם ישדר מקצוענות. סרטון תדמית שנעשה בצורה רשלנית, יוצר דימוי רשלני גם למוצר עבורו הופק הסרטון.

לפני שנציג מה באמת חשוב בהפקת סרטון הדרכה מקצועי, ראו מקבץ מתוך סרטוני הדרכה שהפקנו:

מה באמת חשוב בהפקת סרטוני הדרכה מקצועיים?

בכל הפקה של סרטוני הדרכה, מומלץ להקפיד על הנושאים הבאים, שהם מהותיים להפקה, ומאפשרים סרטונים מקצועיים:

1. תסריט- לפני שמתחילים את ההפקה של סרטון ההדרכה, הלקוח חייב להכין את התסריט, כלומר- את הוראות ההפעלה המדוייקות של המוצר עבורו מכינים את הסרטון. חשוב שהתסריט ייכתב על ידי האדם שמכיר הכי טוב את המוצר, ובאחריות הלקוח. 

2. קביעת צורת ההדגמה- על בסיס התסריט, צריך להחליט ביחד עם הלקוח, מי יבצע בפועל את ההפעלה בזמן הצילומים. אנחנו תמיד ממליצים שזה יהיה איש של החברה, שמכיר את המוצר הכי טוב, ומסוגל לתפעל אותו 'בעיניים עצומות'. אחרת, חברת ההפקות צריכה לבחור פריזנטור, או פריזנטורית, וללמד אותה מה נדרש לבצע בצילומים, או לקבל הדרכה תוך כדי צילומים. אופציה זו בהחלט לא מומלצת, כי חוסר הביטחון בהפעלה די מורגש, ולדעתי פוגע באיכות ההדרכה. ישנו חריג זה כאשר נדרשת הדרכה באנגלית, או כל שפה אחרת, ובחברה לא קיים אדם שמסוגל להדריך באותה שפה. הפתרון לכך הוא שהאדם שמדגים יהיה איש החברה, אבל במקום שהוא ידבר, נקליט קריינות מקצועית בשפה הזרה, ובעריכה נשלב את הקריינות בסינכרון למה שמציג המדגים.

3. תסריט צילומים- מדובר על מפגש אצל הלקוח, בו נוכח הצלם של חברת ההפקות, אבל בלי ציוד צילום, ועוברים ביחד עם הלקוח על ההפעלה של המוצר, כאשר בכל שלב רושמים 'מה מצלמים' ומאיזו זווית? יכול להיות שגם יומלצו כמה זוויות צילום לשלבים מסויימים, ובעריכה תיבחר הזווית הכי מתאימה. 

4. הכנת סביבת הצילומים- באותו מפגש לצורך הכנת תסריט הצילומים, חשוב שבסיום ההדגמה, יסוכם במקום מה ההכנות הנדרשות לצילומים, הן מבחינת הכנת המקום על ידי הלקוח, והן מבחינת ציוד הצילום הנדרש, מערכת ההקלטה ותאורה, באחריות חברת ההפקות.

5. צילומים בפועל- כמובן הם חייבים להתבצע רק אחריי שוודאנו שהמקום הוכן כנדרש, וצוות הצילום מיקם את המצלמות, מערכת ההקלטות והתאורה. כמובן, כל ציוד הצילום, ההקלטות והתאורה חייב להיות ציוד מקצועי, וכן צלם מקצועי עם ניסיון בצילום הדגמות.

6. עריכה- קודם כל, חייבים לוודא שכל חומרי הגלם לעריכה הם אלה שחברת ההפקות צילמה. ממש לא מומלץ לשלב חומרי גלם שצולמו על ידי החברה, עם ציוד צילום שונה, גם אם הוא איכותי, מכיוון ששילוב של חומרי גלם שונים, ממצלמות שונות ובזמנים שונים, יראה בסרטון התדמית כמו 'הדבקה', מה שיפגע באיכות הסופית של הסרטון. בנוסף, העורך של הסרטון חייב להיות עורך מקצועי, להכיר את התסריט, וללבן עם הצלם כל דבר שלא ברור לו. 

7. אישור לקוח לפני גרסה סופית- בסיום העריכה הראשונית, כולל סינכרון עם קריינות במידה ונדרש, מומלץ כבר בשלב הזה לקבל את אישור הלקוח לנכונות ההדרכה, ושאכן התסריט והביצוע של הצילומים ייושמו בצורה נכונה בסרטון. רק אחריי אישור הלקוח, וישום ההערות, ניתן לעבור לעריכה סופית, שילוב כותרות וכן הלאה.

 

לסיכום, מאוד חשוב, שכל תהליך ההפקה של סרטוני הדרכה, יהיה מקצועי הן מבחינת כל אחד משלבי ההפקה, והן מבחינת הצוות שמבצע את הפקת סרטוני התדמית. למאמרים בנושא הפקת סרטוני הדרכה:  הפקת סרטון הדרכה- הפתרון היעיל ביותר להדרכה                                                           חשיבות טלפרומפטר בהפקת סרטון הדרכה
                                                           
 

מנהל שיווק- צריך להפיק סרטוני הדרכה למוצרים חדשים?

צריך כלי יעיל לביצוע הדרכות של עובדים או לקוחות?
 

ראו סרט הדרכה לתפעול מכשיר CT מתקדם שהפקנו לאחרונה

מדובר על סרטון הדרכה באורך של כ- 3 דקות, אשר מציג את ההפעלה הנכונה של מכשיר רפואי לרופאי שיניים, כולל הנחיות בטיחות. בסרטון זה, מי שמכיר את המכשיר בצורה הכי טובה, גם מדגים את ההפעלה הנכונה, וגם מסביר בקולו צעד אחר צעד בהפעלה. 
במידה ואתה נדרש להעביר הדרכות ללקוחות, או לעובדים, סרטוני הדרכה הם הכלי היעיל והזול ביותר להעברת הדרכות מקצועיות קרא כאן בנושא, כולל דוגמאות.
צפה בקישור זה במגוון גדול של סרטוני הדרכה, אשר הופקו עבור מוצרים שונים, החל ממוצרי פשוטים ביותר ועד למוצרים טכנולוגיים מתקדמים. בנוסף, ראו סרטי בטיחות שהופקו לחברות שונות.

יהב הפקות- הפקת סרטוני הדרכה

במידה ואתה מעוניין למתג מחדש את העסק, ולהציג את הבידול שלו ביחס לתחרות, מומלץ להפיק סרט תדמית לעסק.

ראו סרטון הדרכה לתפעול מוצר רפואי שהפקנו לאחרונה

מדובר על סרטון הדרכה באורך של כ- 3 דקות, אשר מציג בצורת הדרכת צעד-אחר-צעד את השימוש הנכון במכשיר רפואי שהחברה פיתחה, ומשווקת לבתי חולים. הפקת סרטון ההדרכה מבוססת על צילומי וידאו של הפעלת המכשיר, מלווים על ידי קריינית מקצועית, שהיא גם American Native Speaker, מכיוון שהמוצר נועד לבתי חולים בארצות הברית. בכדי לחזק את המסרים העיקריים, הסרט מלווה גם בכותרות גדולות ומודגשות של שלבים עיקריים בתהליך השימוש במוצר.

ראו מקבץ מתוך סרטוני הדרכה שונים שהפקנו לאחרונה

מדובר על סרטון קצר של כדקה, אשר מציג מקבץ מתוך מגוון גדול של סרטוני הדרכה שונים שהפקנו לאחרונה. בסרטון זה, ניתן לראות את מגוון סגנונות ההפקה השונים של סרטוני הדרכה, שהותאמו במיוחד לכל מוצר ומוצר.

​בין לקוחותינו ניתן למצוא מגוון גדול של חברות ועסקים מתחומים שונים, החל מעסקים קטנים ועד לחברות תעשייתיות, וחברות הייטק מובילות.
 צרו קשר 
כתובת
הכבאים 13, רמת גן מפה
phone3, phone, contact, telephone, support, call
envelop3, envelop, mail, email, contact, letter
location, location, map, marker, pin
טלפון - עוזי יהב
  054-7745-440
עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
© יהב הפקות כל הזכויות שמורות
יהב הפקות