יהב הפקות
phone3, phone, contact, telephone, support, call
למידע, ייעוץ או הצעת מחיר
עוזי יהב:
054-7745-440
סרט ביוגרפי וסיפור חיים (סרט 'חיים שכאלה')

 

"מאחורי כל חלון מואר, יש סיפור חיים מרתק" (רחל חלפי)


לכולנו יש סיפור מרתק – סיפור חיים אישי או זה של קרוב משפחה, או אפילו של כל המשפחה, שהיינו רוצים לתעד עבורנו ועבור הדורות הבאים. אפשר כמובן להכין ספר ביוגרפי על האדם, אבל אין כמו סרט ביוגרפי אישי שמעביר את סיפור חייו של אותו אדם בצורה הכי אותנטית ומרגשת.

יהב הפקות תפיק עבורך סרט אישי, מרגש ומרתק באמצעות הצוות המקצועי והקשוב, ותוך היכרות מעמיקה עם האדם שמאחורי הסיפור. סרט ביוגרפי מוכרים גם בשם: סרט "חיים שכאלה", או סרט דוקומנטרי-אישי, או דוקומנטרי- משפחתי, סרט סיפור חיים, סרט יום הולדת (לאדם בוגר), או כל סרט שנועד להציג סיפור רב שנים של אדם יקר לליבכם. סרט ביוגרפי שמספר את סיפור חייו של אדם קרוב, הינו המזכרת החשובה ביותר למשפחה.

מעוניין להפיק סרט ביוגרפי על אדם קרוב?

 
 

יש לך, או לבן משפחה קרוב,  סיפור חיים מרתק?

 

מעוניין בסרט 'חיים שכאלה' עבור קרוב מבוגר?

 

מעוניינים להפיק 'סרט יום הולדת' לקרוב משפחה?

ראו קטע קצר מתוך סרט ביוגרפי על משפחת שוורצמן

מדובר על קטע מתוך סרט ביוגרפי על משפחת שוורצמן, מראשוני מגדלי האתרוגים בישראל, עם היסטוריה משפחתית מפוארת. בקטע זה מציג הנכד את מפעל האתרוגים הגדול בישראל של משפחת שוורצמן, אותו הוא מנהל כיום. זהו למעה סיפור חיים משפחתי.

למי מתאים להפיק סרט ביוגרפי או סרט 'חיים שכאלה'?

בעבר היה מקובל להפיק ספרי זכרונות לקרובי משפחה מבוגרים. כיום, עם ירידת עלות הפקת סרטים ביוגרפיים, אנחנו ממליצים להפיק סרט ביוגרפי, או סרט 'חיים שכאלה' לאנשים הבאים:

- סרט מזכרת לקרוב משפחה מבוגר: אב/אם או סבא/סבתא, שיש להם סיפור חיים מעניין. 

- סרט משפחתי לכל המשפחה, במידה ואכן יש למשפחה סיפור חיים מעניין, או כזה שקשור בתאריכים היסטוריים הכקשורים להקמת המדינה.

- סרט לאדם קרוב, שהיה מעורב באירועים היסטוריים חשובים במדינה, שסיפורם נשכח.

- לקרוב משפחה שמתכננים להפיק עבורו אירוע, כמו 'יום הולדת 80 לאבא', בו ניתן להקרין את הסרט על חייו

- ניתן כמובן גם להפיק 'סרט יום הולדת' לכל אחד מבני המשפחה, אפילו לילדים, שרוצים להקרין אותו באירוע יום ההולדת. אלה כמובן יכולים להיות סרטים בכל סגנון, החל מסרטים מרגשים ועד סרטים הומוריסטיים, בהתאם ללקוח.

 

מהם השלבים העיקריים בהפקת סרטים ביוגרפיים וסיפורי חיים?

ראו כאן את השלבים העיקריים בכל הפקה של סרט ביוגרפי, או סרט שמספר סיפור חיים בסגנון 'חיים שכאלה':

1. חשיבות התחקיר בהפקת סרטים ביוגרפיים

על מנת שהסרט הביוגרפי שאתם מעוניינים להפיק, ישקף נכונה את האדם שמאחורי הסרט, החלק הכי חשוב בהפקת הסרט הוא התחקיר. במסגרת התחקיר, תחקירן של חברת ההפקות נפגש איתכם, ועם האדם עבורו מעוניינים להפיק את הסרט, לפגישה של כמה שעות. במסגרת הפגישה שומעים ממקור ראשון את הסיפור, בצורה הכי מפורטת שאפשר. משלימים פרטים דרך מידע מהאנשים הקרובים אל אותו אדם. בנוסף, צופים יחד בתמונות מהעבר של אותו אדם. במהלך הצפייה מתעוררים זכרונות, ומידע נוסף וחשוב צף ועולה, עד שלבסוף מתקבלת תמונה שלמה וברורה מהעבר של אותו אדם. 

 

2. כתיבת תסריט

בעקבות התחקיר שבוצע בצורה מעמיקה, מתקבלת תמונה מפורטת של האדם עבורו מעוניינים להפיק את הסרט הביוגרפי, שיספר את סיפור החיים שלו. הרבה מאוד מידע הצטבר. עכשיו צריך להפוך את כל המידע הזה לסרט הביוגרפי, או הדוקומנטרי-אישי, או דוקומנטרי-משפחתי אם מדובר על סיפור משפחתי. הקופירייטר של יהב הפקות מקבל את סיכום התחקיר שבוצע, ומחלק את כל המידע קודם כל לאבני דרך מרכזיות בחייו של נשוא הסרט. אבני הדרך יכולות להיות אירועים חשובים בחייו, מקומות חשובים, ארועים הקשורים לקום המדינה וכן הלאה. לכל אבן דרך מוקדש 'פרק', כמו בספר, והתסריט שהקופירייטר מכין מציג מה הנושאים החשובים להצגה באותו 'פרק'. אוסף כל הפרקים הוא הסרט הביוגרפי השלם. לכאורה, דומה לספר, אבל אין כמו סיפור חיים שמוצג בצורה חיה בסרט הביוגרפי. מזכרת חיה לחיים!

 

3. צילום הסרט הביוגרפי

אורך התסריט מגדיר כמה ימי צילום נדרשים לצורך הפקת הסרט הביוגרפי. את רוב הסרטים הביוגרפים שהפקנו סיימנו ב 2 ימי צילום, או כ- 3-4 חצאי ימי צילום, במידה ומדובר על אדם מבוגר שמתקשה להיות מרוכז ולהצטלם במשך יום צילומים שלם. כמובן, אם מעוניינים לצלם גם צילומי חוץ במקומות שונים ומרוחקים, זה עוד יותר מורכב, במיוחד עם אנשים מבוגרים, ויש לקחת את זה בחשבון העלות של ההפקה שמתייקרת בהתאם. צילום בדרך כלל כולל צלם של חברת ההפקות, שהוא אחראי על כל הצילומים. במידה ונדרשת גם תאורה מיוחדת, או הקלטות מורכבות, או צילומי חוץ, אז מצטרף לצילומים גם עוזר צלם שמסייע לצילומים. במידה והסרט כולל בנוסף לראיון המרכזי עם האדם שעליו נעשה הסרט, גם ראיונות עם חברים וקרובי משפחה, הסרט בהמשך יהיה מה שמכונה סרט בסגנון 'חיים שכאלה'.

 

4. עריכת הסרט הביוגרפי

עריכת הסרט מתבצעת בסטודיו של חברת ההפקה, בהתאם לתסריט שנכתב על ידי הקופירייטר, בו משלבים את צילומי הוידאו הנבחרים מימי הצילום. בנוסף, אפשר לשלב קטעים של סרטי וידאו ותמונות סטילס של נשוא הסרט, אחריי שעברו מיון לקביעת איכות חומרי הגלם. המוזיקה שבדרך כלל משלבים בסרטים הסופיים הינה מוזיקה שנקראת Royalty Free, כלומר מוזיקה שלא צריך לשלם עליה זכויות יוצרים. כל מוזיקה אחרת,  כמו מוזיקה מוכרת, היא בעלת זכויות יוצרים ובכדי להשתמש בה נדרש לשלם די הרבה כסף לאמ"י, שהוא בעל הסזכויות בישראל. אנחנו בדרך כלל ממליצים להימנע מכך, בשל העלות הגבוהה. 

 

5. הסרט הביוגרפי המוגמר 

רוב הסרטים הביוגרפים שהפקנו, סרטי 'חיים שכאלה', שסיפרו סיפור חיים של אדם או משפחה, היו באורך של 30-40 דקות. כאשר ההפקה היא באיכות גבוהה (Full HD), סרטים בכזה אורך הם של כמה מאות מג"ב, כלומר קבצים מאוד גדולים. אנחנו שולחים קבצים אלו ללקוחות, אותם יש לשמור במחשב, או על דיסק זכרון נייד. במידה וללקוחות אין ערוץ יוטיוב, אנחנו מעלים את הסרטים לערוץ היוטיוב שלנו, ושולחים קישור ללקוחות, שמאפשר צפייה מכל מקום בעולם בו יש גישה לאינטרנט.


 

כמה זמן לוקח להפיק סרט ביוגרפי?

צריך להבין שהפקה של סרט ביוגרפי הינה ארוכה. רוב ההפקות שלנו נמשכו בין חודש לחודשיים, שכללו את כל השלבים שהצגתי למעלה, החל מתחקיר מעמיק ועד לאספקת הסרט הביוגרפי המוגמר. כמובן ישנן גם הפקות ארוכות יותר, וגם די יקרות, הכוללות מספר רב של ימי צילום במקומות שונים בארץ, וכאשר עוסקים באנשים מבוגרים גם ההספק בכל יום צילומים הוא נמוך יחסית, מה שמאריך עוד יותר את משך ההפקה. בכל מקרה אנחנו ממליצים לא לתכנן הפקות במטרה לעמוד ביעדים קרובים, כי בכל הפקה יש הרבה מאוד הפתעות שבדרך כלל גורמות להתמשכות של ההפקה. 

 

מה עלות ההפקה של סרט ביוגרפי, שמספר סיפור חיים של קרוב משפחה?

תחום העלויות ההפקה של סרטים ביוגרפיים, מאוד משתנה בכל הפקה, ויכול לנוע בין כמה אלפי שקלים, ועד עשרות אלפי שקלים. העלות המינימלית היא בדוגמא הבאה:

1. עלות הפקה מינימלית של סרט ביוגרפי- במידה ומדובר על קרוב משפחה, שיכול לספר את סיפור חייו בכמה שעות של תחקיר, אותו מלווים בצילומי וידאו בכדי לקבל את המידע הכי אותנטי. בנוסף, נדרשים בין 1-2 ימי צילום, כאשר כל הצילומים מתבצעים בבית הלקוח. עורכים סרט חיים שכאלה באורך של כ- 15 דקות, בו משלבים את צילומי הוידאו שעברו סינון קפדני על ידי עורכים מקצועיים, וכן משלבים חומרי גלם שנמסרו מהלקוח, כולל תמונות סטילס וקטעי וידאו במידה וקיימים. את הסרט מלווים במוזקת רקע מסוג Royalty Free (לא מחייבת תשלום זכויות יוצרים). הקובץ הסופי נמסר ללקוח, לאחר אישור גרסת טיוטה להערות הלקוח. עלות הפקה כזו היא החל מ- 5,000 ש"ח לסרט הביוגרפי המוגמר.


2. מה גורם לתוספת עלויות הפקה?-
עלויות ההפקה גדלות מהסיבות הבאות:

- נדרשים יותר ימי צילום, מכיוון שהסיפור של האדם מורכב וכולל מספר גדול של אבני דרך מעניינים בחייו. סיבה נוספת היא שכאשר עובדים עם אנשים מבוגרים, ימי הצילום בדרך כלל קצרים יחסית, ופחות יעילים, כך שנדרש להוסיף ימי צילום.

- נדרשים צילומי חוץ, במקומות מרוחקים, בהם מעוניינים לצלם את האדם. בדרך כלל כאשר מצלמים אדם בסביבה בה הוא היה בעבר, שהם לא ביתו, מקבלים סיפורים הרבה יותר אותנטיים ומעניינים, וגם צפים זכרונות נשכחים, דווקא כאשר נמצאים במקומות ההתרחשות.

- הסרט המוגמר הוא באורך של 30-40 דקות, מכיוון ששוב היו לאדם הרבה אבני דרך חשובות בחייו, שחשוב להנציח גם אותם בסרט הביוגרפי. 

- קיימים סרטים ביוגרפיים, בהם לא רק האדם עליו עושים את הסרט מספר את סיפורו, אלא גם חבריו וקרוביו משלימים את התמונה הכוללת. ארגון של אנשים נוספים לצורך הצילומים הוא מורכב לוגיסטית, וכמובן מחייב תוספת ימי צילום, וברוב המקרים גם במקומות מרוחקים מבית המספר הראשי, כך שגם מושקע זמן רב בנסיעות.

 

למה הכוונה בהפקת סרט 'יום הולדת'?

סרטים ביוגרפים מציגים בדרך כלל קורות חיים של אדם בוגר. בהרבה מיקרים סרטים אלו מופקים לקראת יום הולדת של אותו אדם, כגון: סרט ליום הולדת 90 של סבא, סרט יום הולדת לאבא בן 80, וכן הלאה. חשוב להדגיש, לא מדובר דווקא על סרטים המתוכננים להקרנה ביום ההולדת, אלא סרטי זכרון דוקומנטריים, שמנציחים את חיי קרוב המשפחה. בנוסף אין כוונה לסרטי 'יום הולדת' של ילדים, סרטים משעשעים, שנועדו להקרנה ביום ההולדת של אחד מילדכם. אלה בוודאי לא סרטים דוקומנטריים, כמו שאנחנו מפיקים לאוכלוסיה הבוגרת.

סרט יום הולדת לאדם צעיר

מדובר על סרט שהופק לנער שמשתתף בקבוצת כדורסל לנוער, לצורך הקרנת הסרט באירוע יום ההולדת של אותו נער, בו השתתפו גם כל שאר שחקני הקבוצה, ובכך הפכו את ההשתתפות בקבוצה לאירוע המרכזי ביום ההולדת. כמובן, שסרט כזה הוא לא סרט ביוגרפי, או סרט סיפור חיים, כי אין כאן סיפור חיים, אלא הצגה של מקטע מסויים בחיי הנער. כשאנחנו מדברים על סרט יום הולדת, הכוונה לסרט ביוגרפי, שמתעד את סיפור חייו של אדם בוגר.

סרט ביוגרפי בסגנון 'חיים שכאלה': שושנה- הסיפור שלי

סרט ביוגרפי באורך של כ- 30 דקות, המציג את סיפור חייה המרתקים של שושנה, כפי שמסופר בגוף ראשון, ודרך מפגשים עם בני המשפחה וחברים. הסרט הביוגרפי צולם במספר לוקיישנים, שהיו תחנות בחייה של שושנה. הסרט מבוסס על ראיונות עם שושנה, וכן עם קרובי משפחה וחברים, מה שמייצר סרט בסגנון 'חיים שכאלה'.  

סרט ביוגרפי: מרים בעשרה בתים 

זהו קטע קצר מתוך הסרט הביוגרפי באורך 40 דקות, אשר מספר את סיפור חייה של מרים, שעברה בחייה המרתקים בין 10 בתים שונים בעירק ובישראל. הסרט מלווה את מרים בתחנות שונות בחייה, ומספר את סיפורה דרך מפגשים עם בני המשפחה וחברים, ומקומות בהם חייתה ועבדה. 

פתיח לסרט מסע: להרגיש את אבא

טייס חיל אוויר נהרג בתאונה אווירית, ושלושת ילדיו שלא הכירו את האבא, יוצאים למסע על מנת להכיר אותו. הסרט מציג את סיפור חייו, דרך מפגשים של הילדים עם חבריו, בעיקר בחיל האוויר, ובמקומות בהם הוא היה. 

סרט ביוגרפי: הדור השלישי של הניימנים

סרט ביוגרפי באורך של כ- 35 דקות, המציג את הנכדים של משפחת ניימן. כל נכד מוצג בנפרד, כאילו סוג של טלפון סלולרי מהדור השלישי (נכד). כל נכד מוצג דרך ראיון אישי, מלווה בצילומי סטילס מחייו וממשפתחתו. כל נכד צולם בבית אותו הקים. גם סרט ביוגרפי זה ערוך בסגנון 'חיים שכאלה'

סרט ביוגרפי: מתנת יום הולדת לבן 80 (סרט מבוסס צילומי סטילס בלבד)

אנחנו ממליצים לכל מי שמעוניין לתעד סרט ביוגרפי על קרוב משפחה, עדיף להפיק סרט המבוסס על צילומי וידאו, של נשוא הסרט, ושל חברים וקרובי משפחה שמספרים על האדם, בשילוב של תמונות סטילס מהעבר. אבל, ניתן לחסוך עלויות, על ידי הפקת סרט ביוגרפי שמבוסס כולו על תמונות סטילס, ועדיין להפיק סרט מרגש ומעניין. ראו את הדוגמא בסרט ביוגרפי זה. 

סרט ברכות ליום הולדת של קרוב משפחה בן 80

אחת הדרכים לשמח קרוב משפחה ביום ההולדת שלו, זה להפיק סרט ברכות ליום ההולדת. בסרט כזה, בני משפחה, קרובים וחברים שולחים ברכות מצולמות בטלפונים ניידים, ואז באמצעות עריכה מתוחכמת ניתן להפיק סרטון ברכות מאוד כייפי ומהנה. מזכרת נהדרת לחיים.

עוד דוגמאות של סרטים ביוגרפים בסגנון אחר


​בין לקוחותינו ניתן למצוא מגוון גדול של חברות ועסקים מתחומים שונים, החל מעסקים קטנים ועד לחברות תעשייתיות, וחברות הייטק מובילות.
 צרו קשר 
כתובת
הכבאים 13, רמת גן מפה
phone3, phone, contact, telephone, support, call
envelop3, envelop, mail, email, contact, letter
location, location, map, marker, pin
טלפון - עוזי יהב
  054-7745-440
עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
© יהב הפקות כל הזכויות שמורות
יהב הפקות